קצת על יעוץ אסטרטגי

consulting

יעוץ אסטרטגי (Strategy Consulting / Management Consulting) הינו שירות מקצועי (professional service) שמטרתו לסייע לארגון לגבש פתרון ממשי וארוך טווח לבעיה עסקית ממנה הוא סובל. מדובר בתחום שמתפתח וצומח במהירות בשנים האחרונות, בעיקר בארה”ב, במקביל להפיכת הניהול לתחום מחקרי בפני עצמו. הרעיון שעומד בבסיס התפתחות תחום היעוץ האסטרטגי הוא שהנהלות של ארגונים לא תמיד התברכו בכישורי הניהול הנדרשים מהן, ולכן יש צורך לפנות למקורות חיצוניים כדי להשיג את כישורי הניהול הדרושים להצלחת הארגון. בשנים האחרונות נפוץ השימוש בחברות יעוץ גם בתחומים לא עסקיים, וישנם ארגונים ממשלתיים, חצי ממשלתיים ומלכ”רים הנעזרים ביועצים אסטרטגיים ופונים לעקרונות עסקיים שיסייעו להם בהתנהלותם (למשל, חברת Booz Allen and Hamilton המייעצת באופן קבוע לממשל האמריקאי).

תהליך של יעוץ אסטרטגי אורך בדרך כלל בין 3-6 חודשים, וכולל צוותים של 10-2 יועצים “הפושטים” על הארגון המבקש את עזרתם (הלקוח), דולים מידע וסטטיסטיקות מכל דוח אפשרי, לומדים את אופן הפעילות של הארגון ותהליכי קבלת ההחלטות, מגישים סדרה של מצגות המנתחות את החברה והסביבה בה היא פועלת ומנסחות קווים לאסטרטגיה העסקית שלה. מחירם של פרויקטים לייעוץ אסטרטגי נע לרוב בין כמה עשרות אלפי שקלים למאות אלפי דולרים, תלוי בפרויקט ובהיקפו.

חברות היעוץ משתמשות בשיטות שפיתחו כדי לזהות את הבעיות בארגון ולתת המלצות כיצד לבצע מטלות עסקיות בצורה יעילה יותר. לכל חברה התמחות משלה, והחברות נבדלות אחת מהשניה הן בסוג היעוץ שהן נותנות (אסטרטגי, טכנולוגי, שיפור תהליכים) והן בסוג התעשייה בו הן מתמחות. בעוד שחברות היעוץ הגדולות בעולם מציעות מגוון שירותים וסוגי יעוץ, ישנן חברות קטנות יותר המתמחות בנישה ספציפית. ישנן גם גישות שונות ליעוץ אסטרטגי, הנבדלות אחת מהשניה בתהליך העבודה ובמידת שיתוף הפעולה בין היועץ ללקוח. לכל חברה דיסציפלינה משלה בבואה לבחון ארגונים שונים.

לעומת חברות שמסתייעות ביועצים חיצוניים, ישנם ארגונים שמקימים קבוצות יעוץ פנימיות ומעסיקים יועצים אסטרטגיים פנימיים. היתרונות בכך הם ההיכרות הטובה של היועצים הפנימיים עם הארגון, היכולת לשמור על מידע סודי ולא לחשוף אותו בפני אנשים חיצוניים, וכמובן חסכון בהוצאות. באופן טבעי, החסרון העיקרי ביועצים פנימיים שכאלה הוא אובדן נקודת המבט הרעננה והאובייקטיבית שמביא איתו יועץ חיצוני.


לרכישת מבחני הכנה אנליטיים שיעזרו לך להתכונן למבחני המיון של חברות הייעוץ

לעזרה בהכנת קורות החיים והמכתב הנלווה

לרכישת שירות הכנה לראיון

שאלות? צור קשר