ראיון הקייס

ראיון קייס הוא הראיון המרכזי ברוב חברות הייעוץ האסטרטגי. במסגרת הראיון מציגים למועמד שאלה, מצב או בעיה שהוא נדרש לפתור. ברוב המקרים מדובר במצב עסקי אמיתי שהמראיין, או החברה המגייסת, נתקלו בו בעבודתם. לאחר שהמראיין מספק מידע על הבעיה, המועמד אמור לשאול שאלות הגיוניות שיאפשרו לו להבין לעומק את המצב ולאסוף מספיק מידע כדי להגיע לפתרון או לגבש המלצה.

המראיין משתמש בראיון הקייס כדי להעריך את היכולת האנליטית וכישורי פתרון הבעיות של המועמד. חשוב לציין כי המראיין בד”כ לא מחפש תשובה נכונה לשאלה אלא בודק כיצד המועמד חושב בצורה מובנית ומהו האופן בו הוא ניגש לבעיות בתנאי חוסר ודאות וכיצד הוא מוצא פתרון סביר בזמן קצר. בנוסף, ראיון הקייס משמש גם לבדיקת כישורי הסקה כמותית ומילולית, כישורי תקשורת ופרזנטציה, וכן כישורים עסקיים ומסחריים. כל אלה חיוניים להצלחתו של יועץ אסטרטגי, המתמודד במהלך עבודתו עם בעיות עסקיות שונות בתחומים לא מוכרים. למעשה, ראיון הקייס מאפשר למראיינים לראות ולשמוע כיצד המועמד מבצע אספקט מסוים של העבודה, בזמן אמת, מול עיניהם הבוחנות.

ראיון קייס יכול להתבצע גם במתכונת של תרגיל קבוצתי, כאשר קבוצת מועמדים מקבלת מידע על בעיה עסקית, והם נדרשים לדון ביניהם ולהסכים על פתרון. המראיינים צופים בקבוצה במהלך התרגיל ולומדים על כישורי התקשורת של המועמדים, על הכישורים האנליטיים שלהם ועל יכולתם לעבוד בצוות (מי שמנסה להשתלט על הדיון בד”כ מאבד נקודות…).

ראיונות קייס קלאסיים דנים בבעיות עסקיות כגון תחרות בתעשיה, כניסה לשווקים חדשים ותגובה למתחרים. ישנן גם שאלות שמטרתן להעריך יצירתיות וכישורים כמותיים, בדרך כלל כאלה בהן נדרש המועמד להעריך מספר גבוה מאוד שלא ניתן לחישוב, ועליו להראות תהליך חשיבה ולהגיע לתשובה סבירה. כדי להתכונן לסוג ראיון כזה, מומלץ למועמד להכיר את פורמט הראיון ולהיות מודע לזמנים בהם הוא נדרש לעמוד. בנוסף, מומלץ להכין או לשנן כמה תבניות פתרון (frameworks) שיסייעו בניתוח הקייס ע”י הכנסתו, לפי הנסיבות, למסגרת קבועה ושימוש, ולו חלקי, בתהליך מוכן מראש.


לרכישת מבחני הכנה אנליטיים שיעזרו לך להתכונן למבחני המיון של חברות הייעוץ

לעזרה בהכנת קורות החיים והמכתב הנלווה

לרכישת שירות הכנה לראיון

שאלות? צור קשר