חברות היעוץ המובילות בעולם

McKinsey&Company

McKinsey & Company
חברת הייעוץ האסטרטגי מקינזי היא חברת הייעוץ הגדולה והיוקרתית בעולם. החברה עוסקת בעיקר בפתרון בעיות של הנהלות בכירות, ומייעצת לעסקים המובילים בעולם, לממשלות ומוסדות. החברה נוסדה בשיקגו על ידי ג’יימס מקינזי ב- 1926. החברה מתפקדת כשותפות, כאשר המנהל נבחר לכהונה של 3 שנים ע”י שאר השותפים ויכול לכהן עד 3 קדנציות. בחברה מספר ועדות שאחראיות על פיתוח המדיניות וקבלת החלטות רמות דרג. גם החברות בועדות נקבעת לפי רוטציה בין השותפים הבכירים בחברה. כיום מנוהלת החברה ע”י דומיניק ברטון. מאפיין נוסף של העבודה בחברה היא מדיניות up or out לפיה היועצים צריכים לקבל קידום בתפקיד תוך מספר שנים או לעזוב את החברה.

מקינזי היא אחת החברות הבולטות בגיוס בוגרי MBA טריים מהתוכניות המובילות בעולם, אולם היא מגייסת גם מועמדים מתחומים אחרים בעלי תארים מתקדמים במדעים, רפואה, הנדסה ומשפטים. תהליך המיון לחברת מקינזי כולל מספר רב של שלבים. השלב הראשון הינו מבחן באנגלית הכולל כמה עשרות שאלות שמטרתן לזהות יכולות ניתוח והסקת מסקנות. נבחנים רבים לא מצליחים לענות על כל השאלון. לאחר מכן עוברים כמה סבבים של ראיונות ומפגש דינמיקה קבוצתית. במהלך שלבים אלו מנסים לבחון את יכולת הניתוח של המרואיין.

למקינזי כתשעת אלפי יועצים ברחבי העולם הפועלים במעל 100 סניפים ב-56 מדינות ברחבי העולם. הכנסות החברה בשנת 2009 הוערכו בכ-6.6 מיליארד דולר. במקינזי לא נהוג לחשוף את רשימת לקוחותיה, ולעיתים קורה ששתי חברות מתחרות שוכרות את שירותיה של מקינזי בו זמנית וגורמות לניגוד אינטרסים, מה שלא מפריע למקינזי כמובן. בין בוגרי מקינזי הבולטים ניתן למצוא את הילרי וצ’לסי קלינטון, ג’יימס גורמן (נשיא ומנכ”ל מורגן סטנלי), ויטוריו קולאו (מנכ”ל וודאפון) וסטיבן גרין (יו”ר HSBC).
בשנת 2000 פתחה מקינזי משרד בישראל. המשרד, שמונה כיום יותר מ-35 יועצים וממוקם בהרצליה פיתוח, משרת ארגונים במגזר הפרטי וכן מוסדות ממשלתיים ומלכ”רים.

http://www.mckinsey.com

The Boston Consulting Group

BCG logo

Boston Consulting Group היא חברת יעוץ אסטרטגי גלובלית הנחשבת לאחת היוקרתיות בעולם. החברה הוקמה בשנת 1963 על-ידי ברוס הנדרסון, בוגר הארווארד, שעזב את פירמת הייעוץ Arthur D. Little כדי להקים חטיבת ייעוץ חדשה.
נכון להיום ל-BCG 4,400 יועצים העובדים ב-71 משרדים ב-41 מדינות ברחבי העולם. החברה הופיעה במשך 6 שנים ברציפות ברשימת 15 החברות “שהכי טוב לעבוד בהן” של המגזין Fortune. כיום מכהן ד”ר האנס פול ברקנר כנשיא ומנכ”ל החברה.
לאורך שנות פעילותה פיתחה החברה כמה מודלים ומונחים מרכזיים בתחום, ביניהם Growth-share matrix (טבלה שמסייעת לארגונים גדולים להחליט כיצד להקצות כספים בין היחידות העסקיות שלהם), Experience curve (עקומה המלמדת כי ככל שמבצעים משימה מסוימת פעמים רבות יותר, כך יורדת העלות לביצועה) ו- Advantage matrix (מטריצה הלוקחת בחשבון את נתח השוק של החברה ואת קצב הצמיחה של השוק ומסייעת לארגון להחליט כיצד להשקיע כספים).

החברה מגייסת מועמדים חדשים למשרות שותף או יועץ בקולג’ים ואוניברסיטאות ברחבי העולם. חלק מהשותפים מגוייסים לאחר לימודי התואר הראשון, ואלה מביניהם שמצטיינים בעבודה מקבלים מימון ללימודי MBA כאשר אחרי הלימודים הם חוזרים לעבוד בחברה. מועמדים הרוצים להתקבל לעבודה בחברה צריכים להגיש את האפליקיישן אונליין דרך אתר החברה. תהליך הגיוס כולל שני סבבים של ראיונות קייס, כאשר הראשון כולל 3 ראיונות נפרדים והשני כולל עוד שני ראיונות. במהלך הראיון מציג המראיין דוגמאות פרויקטים אמיתיים עליהם הוא עבד כדי לבדוק כיצד המועמד מתמודד עם פתרון בעיות עסקיות ממשיות.

בין בוגרי BCG נמצאים ביל ביין (מייסד Bain & Co.), בנימין נתניהו, ג’ף אימלט (מנכ”ל ג’נרל אלקטריק), מיט רומני (לשעבר מושל מסצ’וסטס ומנכ”ל Bain & Co.), מרגרט ספלינג (שרת החינוך בממשל ג’ורג’ וו. בוש) וז’אן כריסטוף באבין (מנכ”ל Tag Heuer).
ב-2010 פתחה BCG משרד בישראל הממוקם במרכז עזריאלי בת”א.

http://www.bcg.com

Bain & Company

bain_and_company

ביין היא חברת יעוץ אסטרטגי גלובלית הממוקמת בבוסטון, ומעסיקה כ-5000 עובדים במשרדיה הממוקמים ב-30 מדינות ברחבי העולם (לחברה אין נציגות בישראל). החברה הוקמה ב-1973 ע”י שבעה שותפים לשעבר ב-BCG בראשות ביל ביין. חברת ביין נחשבת לאחת מחברות היעוץ היוקרתיות בעולם, והיא נבחרה לחברה שהכני טוב לעבוד בה ע”י Consulting Magazine במשך 8 שנים ברציפות.

בניגוד ל-BCG, הציבה חברת ביין סטנדרטים חדשים בתחום היעוץ ולא היתה מוכנה לעבוד עם יותר מלקוח אחד מתעשיה מסוימת כדי למנוע ניגוד אינטרסים. בנוסף, החברה שומרת על סודיות ולא מפרסמת את שמות לקוחותיה. בשנות ה-80 נקלעה החברה לקשיים כלכליים, ובתחילת שנות ה-90 ביצעה מהפך ניהולי ומינתה את מיט רומני כמנכ”ל. רומני הצליח לשקם את החברה ולשפר את מצבה הכלכלי, וב-1993 פוצלה משרת המנהל לשני תפקידים – מנהל בפועל ויו”ר. למשרת היו”ר מונתה הישראלית אורית גדיש, בוגרת הרוורד. תחת ניהולה של גדיש ושל המנהל בפועל טום טירני החלה החברה לצמוח ולהתרחב אל מדינות נוספות, וזנחה את המדיניות של “לקוח אחד פר תעשיה”, אך הבטיחה ללקוחותיה שהסטנדרטים המקצועיים שלה ימנעו דליפת מידע אל המתחרים שעובדים איתה. בעשור האחרון התפתחה החברה וגייסה מומחים מתעשיות שונות המאפשרים לה לייעץ לחברות מתחומי השירותים הפיננסיים, בריאות, IT ותקשורת.

מבחינת תהליך הגיוס, חברת ביין מגייסת בוגרי קולג’ לתפקיד יועץ-שותף (associate consultant). לאחר שנתיים בתפקיד זה מגיע קידום לתפקיד יועץ-שותף בכיר. לאחר 3 שנים בחברה ישנה אפשרות לעזוב את החברה, לצאת ללימודי MBA (היועצים הטובים ביותר זוכים למימון הלימודים ע”י החברה) או להישאר לשנה רביעית, כאשר היועצים המצטיינים יזכו לקידום למשרת יועץ, שמיועדת בדרך כלל לבוגרי MBA.

http://www.bain.com