מקינזי PST

McKinsey PST

לרכישת מבחני הכנה אנליטיים שיעזרו לך להתכונן למקינזי PST

(McKinsey PST (Problem Solving Test הינו מבחן פתרון בעיות שפיתחה חברת מקינזי המהווה חלק מתהליך הקבלה וסינון המועמדים של החברה בכל העולם. מועמדים מקבלים זימון למבחן זה בדרך כלל לאחר השלב הראשוני של סינון קורות חיים ולפני שלב הראיונות. המבחן כולל 26 שאלות ברירה מרובה המבוססות על 5-6 קייסים המוצגים במבחן. ה- McKinsey PST מתבצע בכתב וניתן באנגלית בלבד, כאשר המועמדים צריכים להשלים אותו תוך שעה (או 70 דקות במידה והמועמד אינו דובר אנגלית כשפת אם).

במקור פותח המבחן כדי להקל את העומס על המראיינים, כך שהוא מהווה בעצם ראיון קייס בכתב. המבחן התפתח לחלק עיקרי בתהליך הגיוס ונחשב כבעל יכולות ניבוי גבוהות: מועמדים שעוברים את מבחן McKinsey PST נחשבים לבעלי סיכוי גבוה להצליח בראיון הקייס, אך כאלה שנכשלים בו לא ממשיכים הלאה בתהליך הקבלה לחברה. המבחן בודק את כישורי פתרון הבעיות והסקת המסקנות של המועמד ומאפשר למגייסים להעריך כיצד יתפקד המועמד כיועץ בחברה. כמו כן מאפשר מקינזי PST למועמד לקבל מושג על אופי העבודה של יועץ בחברה ועל סוג הבעיות איתן יצטרך להתמודד במסגרת תפקיד.

מבחן McKinsey PST מציג לנבחן מספר קייסים, המבוססים על בעיות אמיתיות של לקוחות עימן התמודדו יועצי החברה בעבר, כאשר כל קייס מתחיל בתיאור קצר של החברה ומכיל נתונים על ההכנסות, מספר העובדים וגודל השוק. בחלק מהקייסים מוצגים טבלאות וגרפים, ובסוף הקייס מופיעה השאלה שעליך לפתור. לאחר מכן מוצגות כ-4-5 שאלות הנוגעות לקייס ומתבססות על הנתונים שהוצגו בהקדמה או על נתונים חדשים שמסופקים בשאלה עצמה. לא נדרש רקע או ידע עסקי כדי להצליח במקינזי PST אך בכל זאת חשוב להכיר כמה מונחים עסקיים בסיסיים.

טיפים להכנה ולפתרון מבחן מקינזי PST:

באופן כללי, המבחן משלב כישורים מילוליים וכמותיים. כדי להתכונן ל- McKinsey PST חשוב מאוד לשפר יכולות קריאה באנגלית ולדעת לקרוא מהר אך בזהירות. בנוסף, הנבחן נדרש ליכולות מתמטיות כדי לפתור בעיות כמותיות שמבחן מקינזי PST מציג בפניו, ולמרות שאין מדובר בחישובים מורכבים מדי, ישנה חשיבות לכישוריים כמותיים, מה גם שלא ניתן להשתמש במחשבון. על המועמד להיות מסוגל לבצע חישובים מהירים ומדויקים בראש, יכולת שתעזור לו כמובן גם בראיון הקייס עצמו ואותה הוא יכול לשכלל ע”י תרגול (בהקשר זה מומלצים חומרי הכנה למבחן ה-GRE).

כמובן שחשוב לתרגל כמה שיותר את פתרון המבחן. הכרת מבנה המבחן, סוג השאלות ואופן הפתרון הנדרש חשובים מאוד להצלחה במקינזי PST. חשוב לשכלל את הכישורים הנדרשים ולהתאמן על פתרון מהיר של השאלות בתוך מסגרת הזמן המוקצבת. באתר של מקינזי ניתן להוריד כמה מבחנים לדוגמא כדי לתרגל (אך כדאי לקחת בחשבון שדרגת הקושי של המבחנים ברשת עלולה להיות שונה מזו של המבחן האמיתי…).

את פתרון המבחן עצמו ניתן לחלק לשלושה תחומים – ספיגה וזיהוי של המידע, פתרון וביצוע.

ספיגה וזיהוי של המידע:

– מומלץ לקרוא קודם את השאלה עצמה לפני שמביטים בטקסט, בגרפים ובטבלאות שמוצגים לפני השאלה. לאחר קריאת השאלה יש לחזור אל הנתונים, לקרוא אותם היטב ולהקיף את המילים החשובות ואת המידע הרלבנטי לפתרון הבעיה. ברגע שכבר יודעים מה מחפשים הקריאה תהיה יעילה יותר. מומלץ לקרוא את הטקסט מהר בלי להתעכב על כל מילה.

– מומלץ לקרוא היטב את הגרפים והטבלאות שמספקים את המידע הדרוש לפתרון השאלה, ולשים לב לכותרות העמודות והצירים.

פתרון:

– מומלץ לתכנן את הגישה איתה ניגשים לפתרון השאלה. עקב קוצר הזמן אין טעם להתעסק עם מידע שלא תורם לפתרון השאלה או לבזבז זמן על חישובים מיותרים. חשוב להבין מה בדיוק נדרש לפתרון השאלה ואיך עומדים לבצע זאת.

– מומלץ להשתמש באומדנים כדי לא לבזבז זמן על חישובים מדויקים. גם אם נראה שהשאלה דורשת חישוב מסובך ומדויק, ישנם קיצורי דרך שיאפשרו להגיע לתשובה הנכונה ללא חישוב מדויק, כגון עיגול מספרים.

– אלימינציה. בחלק מהשאלות ניתן לזהות במהירות את התשובות השגויות (למשל ע”י שימוש באומדנים ועיגול מספרים) ולהיפטר מהן כדי להגיע לתשובה הנכונה.

ביצוע:

בשל קוצר הזמן יש לפתור כל שאלה במבחן  McKinsey PST בקצת יותר משתי דקות בממוצע, כך שניהול הזמן הוא קריטי. את התשובות יש לסמן בדף תשובות נפרד.
– מומלץ לרשום את החישובים בצורה מסודרת ומאורגנת כדי שיהיה קל לראות אילו נתונים כבר חושבו ואף לבצע בדיקה חוזרת במקרה הצורך.

– מומלץ לסמן את התשובות בדף התשובות בקבוצות, כלומר לפתור כמה שאלות ברצף ורק אז לעבור לדף התשובות ולסמן בו.

– ניהול נכון של הזמן מחייב לפעמים ויתור על שאלה שמעכבת את הנבחן או קשה מדי. מומלץ לדלג על שאלות כאלה במהלך המבחן, ואם ישאר זמן לחזור אליהן בהמשך, מאחר ולכל השאלות במבחן McKinsey PST משקל שווה בציון הסופי.

– חשוב לסיים את כל השאלות במבחן McKinsey PST בכל מקרה. מאחר וקוצר הזמן לא תמיד מאפשר פתרון מלא של כל השאלות, מומלץ להגביר את הקצב ברבע השעה האחרונה ואפילו לנחש את השאלות הנותרות אם אין מספיק זמן לפתור אותן במלואן, מאחר ואין הורדת ציון על תשובות שגויות ולכן אין מה להפסיד.


לרכישת מבחני הכנה אנליטיים שיעזרו לך להתכונן למקינזי PST

לעזרה בהכנת קורות החיים והמכתב הנלווה

לרכישת שירות הכנה לראיון

שאלות? צור קשר